Profilaktyka w stomatologii odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym chorobom jamy ustnej. Stosowanie się do jej zasad pozwala na zachowanie własnego zdrowego uzębienia a tym samym pięknego uśmiechu do późnej starości. Systematyczne zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym to tylko połowa sukcesu. Aby leczenie było skuteczne, pacjent musi również systematycznie wykonywać zabiegi higieniczne w domu oraz przestrzegać zasad zdrowego odżywiania.

W ramach profilaktyki stomatologicznej wykonujemy następującej zabiegi:

  • Skaling – usuwanie złogów nazębnych (kamienia) za pomocą ultradźwięków i polerowania. Skaling przeciwdziała zapaleniom dziąseł i paradontozie. Zalecane jest wykonywanie skalingu przynajmniej raz w roku.
  • Piaskowanie – Usuwanie osadu i przebarwień z zębów (po herbacie, kawie, papierosach). Piaskowanie wykonywane jest przy pomocy specjalnego aparatu, wyrzucającego pod dużym ciśnieniem mieszankę wody i powietrza z dwuwęglanem sodu.
  • Lakierowanie (fluoryzacja) – polega na powlekaniu zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru. Zabieg wykonywany jest zarówno u dzieci jak i dorosłych. Lakierowanie wzmacnia szkliwo zębów i sprawia że jest bardziej odporne. Stosowane jest zarówno w profilaktyce choroby próchnicowej oraz przy nadwrażliwości zębów.
  • Lakowanie – uszczelnienie bruzd – polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach specjalnym lakiem. Zabezpieczona lakiem powierzchnia zęba będzie łatwa do pielęgnacji, a jednocześnie niedostępna dla bakterii, ząb zaś skutecznie chroniony przed próchnicą.