1. PRZEGLĄDY I KONSULTACJE

W gabinecie „Kalident – Stomatologia rodzinna i dziecięca” oferujemy konsultacje, podczas których przeprowadzany jest szczegółowy wywiad medyczny i profesjonalny przegląd jamy ustnej. Podczas konsultacji istnieje możliwość ustalenia z lekarzem precyzyjnego planu leczenia. Z uwagi na fakt, iż w różnym okresie naszego życia zęby potrzebują innej uwagi (dzieci, kobiety w ciąży) zaleca się poddawać kontroli stomatologicznej od 3 do 6 miesięcy.

W czasie kontroli, w celu poprawy efektywności wykrywania próchnicy stosowane jest urządzenie C-Hunter, które wykorzystując zjawisko fluorescencji umożliwia wykrycie nawet niewielkich ognisk choroby próchnicowej we wstępnych stadiach rozwoju. Opis urządzenia znajduje się poniżej:

2. PROFILAKTYKA

Profilaktyka w stomatologii odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym chorobom jamy ustnej. Stosowanie się do jej zasad pozwala na zachowanie własnego zdrowego uzębienia a tym samym pięknego uśmiechu do późnej starości. Systematyczne zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym to tylko połowa sukcesu. Aby leczenie było skuteczne, pacjent musi również systematycznie wykonywać zabiegi higieniczne w domu oraz przestrzegać zasad zdrowego odżywiania.

W ramach profilaktyki stomatologicznej wykonujemy następującej zabiegi:

 • Skaling – usuwanie złogów nazębnych (kamienia) za pomocą ultradźwięków i polerowania. Skaling przeciwdziała zapaleniom dziąseł i paradontozie. Zalecane jest wykonywanie skalingu przynajmniej raz w roku.
 • Piaskowanie – Usuwanie osadu i przebarwień z zębów (po herbacie, kawie, papierosach). Piaskowanie wykonywane jest przy pomocy specjalnego aparatu, wyrzucającego pod dużym ciśnieniem mieszankę wody i powietrza z dwuwęglanem sodu.
 • Lakierowanie (fluoryzacja) – polega na powlekaniu zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru. Zabieg wykonywany jest zarówno u dzieci jak i dorosłych. Lakierowanie wzmacnia szkliwo zębów i sprawia że jest bardziej odporne. Stosowane jest zarówno w profilaktyce choroby próchnicowej oraz przy nadwrażliwości zębów.
 • Lakowanie – uszczelnienie bruzd – polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach specjalnym lakiem. Zabezpieczona lakiem powierzchnia zęba będzie łatwa do pielęgnacji, a jednocześnie niedostępna dla bakterii, ząb zaś skutecznie chroniony przed próchnicą.

3. STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Dziecko jest pacjentem wyjątkowym, który wymaga dużo cierpliwości, uwagi oraz empatii. Stomatolog dziecięcy musi być nie tylko doskonałym dentystą ale i osobą, której dziecko ufa. Dlatego decyzję o wyborze gabinetu stomatologicznego dla dziecka warto dobrze przemyśleć. W gabinecie „Kalident Stomatologia Rodzinna i Dziecięca” dokładamy wszelkich starań, by Mały Pacjent opuścił gabinet z dobrymi wspomnieniami:

 • Przyjazne otoczenie. W poczekalni znajduje się kącik dla dzieci z zabawkami i książeczkami.
 • Dzieci są przyjmowane przez lekarza specjalistę w stomatologii dziecięcej z dużym doświadczeniem i empatią.
 • Lekarz ma na sobie kolorowy strój nie budzący skojarzeń ze służbą zdrowia.
 • Lekarz w formie zabawy zapoznaje dziecko z gabinetem.
 • W celu zapoznania dziecka do procedur leczniczych dziecko ma możliwość samodzielnego „wykonania zabiegu” na specjalnej maskotce z uzębieniem – Dinusia (badanie lusterkiem, przyklejenie kolorowej plombki).
 • Po każdej wizycie dziecko otrzymuje drobny upominek oraz legitymację dzielnego pacjenta, w której przykleja naklejki.

PIERWSZA WIZYTA DZIECKA U DENTYSTY

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym ma szczególne znaczenie. To właśnie od niej zależy późniejsze nastawienie Małego Pacjenta do kolejnych wizyt oraz chęć współpracy z dentystą. Idealna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy pierwsza wizyta ma charakter adaptacyjny. Mały pacjent wówczas stopniowo zapoznaje się z gabinetem stomatologicznym, a lekarz w formie zabawy dokonuje przeglądu uzębienia. Małe dzieci w czasie takiej wizyty siedzą na kolanach opiekuna, czują się wtedy bezpiecznie. Należy dodać, że aby wizyta u dentysty przebiegała bezstresowo dla dziecka, należy umawiać to spotkanie o takiej porze dnia, kiedy dziecko nie będzie zmęczone, senne lub głodne. Rodzice zostają poinformowani o znaczeniu zdrowej jamy ustnej oraz dodatkowo otrzymują odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Warto podkreślić, że już w dwunastym miesiącu życia dziecka powinna mieć miejsce taka wizyta adaptacyjna połączona z oceną uzębienia mlecznego.

OFERTA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 • Wizyta adaptacyjna
 • Zabiegi profilaktyczne
 • Lakowanie – uszczelnienie bruzd i szczelin płynnym materiałem kompozytowym (dziecko może wybrać jeden z wielu kolorów)
 • Oczyszczanie zębów i fluoryzacja (lakierowanie)
 • Leczenie nieinwazyjne próchnicy początkowej zębów (zastosowanie preparatów remineralizujących np. Recaldent)
 • Znieczulenie przed znieczuleniem – zastosowanie smakowych żeli znieczulających dziąsła przed zastrzykiem
 • Leczenie zębów mlecznych
 • Białe i kolorowe wypełnienia
 • Sportowe ochraniacze na zęby
 • Impregnacja (inaczej lapisowanie) – zabieg ten pozwala w pewnym stopniu ograniczyć tempo rozwoju choroby próchnicowej oraz pozwala na zaadoptowanie dziecka do ostatecznego leczenia stomatologicznego.
 • Leczenie bez wiercenia (metoda ICON) – nowoczesna metoda leczenia próchnicy początkowej za pomocą infiltracji z wykorzystaniem płynnych żywic. Więcej informacji na temat tej metody znajduje się tutaj https://vimeo.com/108462795

4. ENDODONCJA

Leczenie endodontyczne czyli powszechnie znane leczenie kanałowe. Polega na dokładnym usunięciu zainfekowanej lub nieodwracalnie zmienionej zapalnie miazgi a następnie szczelnym wypełnieniu oczyszczonych kanałów odpowiednim materiałem. Obecnie możemy wyleczyć prawie każdy ząb, który jeszcze nie tak dawno skazany był na usunięcie. Prawidłowo przeprowadzone leczenie endodontycznie pozwala na długotrwałe utrzymanie własnego zęba w jamie ustnej. Jest zalecane przy bardzo głębokich, powikłanych ubytkach próchniczych, martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba, ze wskazań protetycznych (przed wykonaniem korony, mostu).

Leczenie kanałowe przeprowadzamy przy użyciu mikrosilnika endodontycznego X-Smart Plus produkcji Dentsply Maillefer oraz narzędzi WaveOne Gold i Protaper Next, dzięki którym zwiększamy komfort, bezpieczeństwo oraz wydajność procedury opracowywania kanałów korzeniowych. Zapewnia to najwyższą jakość leczenia kanałowego. Szczegóły można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=BEz0AnGYse0

5. STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Podstawowymi zabiegami wykonywanymi w ramach stomatologii zachowawczej jest leczenie ubytków próchnicowych i ich wypełnienie materiałem kompozytowym (plomba). Stosujemy wysokiej jakości kompozyty utwardzane światłem polimeryzacyjnym. W przypadku zębów znacznie zniszczonych przez proces próchnicowy do odbudowy wykorzystujemy wkłady wzmacniające z włókien szklanych.

W przypadkach wcześnie wykrytych ognisk próchnicowych możliwe jest leczenie bez wiercenia metodą ICON – jest to nowoczesna metoda leczenia próchnicy początkowej za pomocą infiltracji z wykorzystaniem płynnych żywic. Więcej informacji na temat tej metody znajduje się tutaj https://vimeo.com/108462795. W przypadku gdy próchnica zostanie wykryta późno, proces próchnicowy penetruje wgłąb zęba do miazgi i niezbędne staje się leczenie kanałowe zęba (leczenie endodontyczne).

6. PROTETYKA

Zadaniem leczenia protetycznego jest odbudowa zniszczonych zębów i uzupełnienie braków zębowych tak by były nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia. Celem jest przywrócenie funkcji mowy, żucia i poprawa estetyki twarzy. Można to osiągnąć przy użyciu różnych uzupełnień protetycznych oferowanych w naszym gabinecie:

 • korony i mosty porcelanowe
 • mosty na bazie włókien szklanych
 • protezy częściowe i całkowite akrylowe
 • protezy elastyczne
 • protezy szkieletowe

7. STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

To właśnie ten dział stomatologii dba o piękny wygląd każdego z nas. W obecnych czasach każdy może mieć swój wymarzony uśmiech. Czasami już niewielkie korekty sprawiają, że uśmiech nabiera nowego blasku. Elementami poprawiającymi nasz uśmiech może być m. in. wybielanie zębów, korekta ich kształtów i koloru poprzez licówki czy bardzo estetyczne korony pełnoceramiczne.

8. CHIRURGIA

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. W ramach tej specjalności wykonywany jest cały szereg zabiegów wspomagających inne dziedziny stomatologii. Najczęstszym zabiegiem jest ekstrakcja (usunięcie, wyrwanie ) zęba, którego wykonanie musi być poprzedzone wnikliwym wywiadem lekarza z pacjentem. O chirurgicznym usunięciu zęba mówimy wówczas, gdy w celu usunięcia zęba konieczne jest nacięcie dziąsła oraz usunięcie fragmentu kości wyrostka zębodołowego wokół korzeni zęba. Wszystkie powyższe zabiegi wykonywane są w naszym gabinecie bezboleśnie w znieczuleniu miejscowym.